Atina'dan Erdoğan'a: 'Lozan'ı İstemiyorsan Sevr'i Verelim'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Sevr'i gösterip bizi Lozan'a razı ettiler, adaları biz Lozan'da verdik. Zafer bu mu?' sözlerine uluslararası arenadaki tepki...

Atina'dan Erdoğan'a: 'Lozan'ı İstemiyorsan Sevr'i Verelim'
Atina'dan Erdoğan'a: 'Lozan'ı İstemiyorsan Sevr'i Verelim'
Bu içerik 96 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Sevr'i gösterip bizi Lozan'a razı ettiler, adaları biz Lozan'da verdik. Zafer bu mu?' sözlerine uluslararası arenadaki tepkiler sürüyor. Yunanistan Milli Savunma Bakanı'ndan Erdoğan'a 'Lozan’ı istemiyorsanız Sevr’e geri dönelim' sözleriyle karşılık geldi. 

Yunanistan Milli Savunma Bakanı ve hükümetin küçük ortağı Bağımsız Helenler’in lideri Panos Kammenos, Epir Bölgesi’ne gerçekleştirdiği ziyarette “Uluslararası anlaşmaları sorgulama cüretini gösterenlere buradan bir mesaj göndermek istiyorum” dedi.

Gazete Duvar'dan Nikolaos Stelya'nın haberine göre; Bakan Panos Kammenos, "Türkiye sürekli şekilde gerçekleştirdiği açıklamalarla ortamı elektriklendirmeye çalışıyor. Bizim cevabımız ulusal egemenliğin savunulması, uluslararası hukuka ve anlaşmalarına saygı çerçevesinde verilmektedir. Erdoğan Lozan Anlaşması’nı feshetmek istiyorsa Sevr Anlaşması’na geri döneceğiz" ifadelerini kullandı.

'Erdoğan iç siyaset nedeniyle uluslararası kamuoyunu ve Yunanistan’ı ajite edemeyeceğini anlamalı'

Yunan bakan sözlerini şöyle sürdürdü:

'Hepimizin anlaması gereken bir nokta var. Türk Silahlı Kuvvetlerinin kayıpları, darbe sonrası gücünü kaybetmesi, Suriye’deki bitmek bilmeyen yenilgileri salakça açıklamalar yapma durumunda bırakmıştır. Bunun sonucuna bu sabah hep beraber tanık olduk. Dizleri üzerine düşen Erdoğan Rus Başkan Putin’den Suriye hakkında yaptığı açıklamalar için özür diledi. Kendisi iç siyaset nedeniyle uluslararası kamuoyunu ve Yunanistan’ı ajite edemeyeceğini anlamalı.'

Ne olmuştu?

Muhtarlar toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz, Türk milletinin 2. Kurtuluş Savaşı’dır. Birileri Lozan Anlaşması’nı zafer diye yutturmaya çalışıyor. O masaya oturanlar Lozan’ın hakkını veremediler” ifadelerini kullanmıştı.

Recep Tayyip Erdoğan Suriye Yunanistan Vladimir Putin Darbe 15 Temmuz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engin Altan Düzyatan'a
Engin Altan Düzyatan'a "dev" zam!
Bakan Müezzinoğlu: 'Bu Ülkenin En Büyük Külhanbeyi Atatürk'
Bakan Müezzinoğlu: 'Bu Ülkenin En Büyük Külhanbeyi Atatürk'