Lavrov'dan Türk Askerini Hedef Alan Saldırıya İlişkin Açıklama: 'İlgimiz Yok, Suriye Gerçekleştirdi'

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov 24 Kasım'da El Bâb yakınlarında Türk askerlerini hedef alan hava saldırısına ilişkin "İlgimiz yok dedi ve ekledi: "Suriy...

Lavrov'dan Türk Askerini Hedef Alan Saldırıya İlişkin Açıklama: 'İlgimiz Yok, Suriye Gerçekleştirdi'
Lavrov'dan Türk Askerini Hedef Alan Saldırıya İlişkin Açıklama: 'İlgimiz Yok, Suriye Gerçekleştirdi'
Bu içerik 82 kez okundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov 24 Kasım'da El Bâb yakınlarında Türk askerlerini hedef alan hava saldırısına ilişkin "İlgimiz yok dedi ve ekledi: "Suriye gerçekleştirdi." 

AA/ Fatih Aktaş

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile Alanya'da basın toplantı düzenledi.

24 Kasım'da Türk askerlerine yapılan hava saldırısının sorulması üzerin Lavrov, "Rusya olarak hiç ilgimiz yok, Suriye tarafından yapılan bir saldırı. Biz şu anda terörizmle mücadele ediyoruz. Buna konsantre olduk" yanıtı verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan TSK da Suriye ordusunu işaret etmişti.

Bu, Erdoğan’ın Suriye açıklamalarının ardından Rusya ve Türkiye arasında ilk temas olma özelliği taşıyor.

AA/ Orhan Çiçek

Erdoğan'ın, "Esad'ın hükümranlığına son vermek için biz oraya girdik" sözleriyle ilgili konuşan Lavrov, "Erdoğan'ın son beyanlarıyla ilgili sadece anlaşmalarımız çerçevesinde işbirliğine devam edeceğiz" dedi.

Çavuşoğlu'nun konuşmasının satır başları şöyle:

AA/ Fatih Aktaş

"Türkiye ve Rusya birlikte hareket ederse birçok sorunu çözebiliriz. Karadeniz bölgesi, Akdeniz, Suriye ve Irak bu konulardaki işbirliğimiz sadece iki ülke için değil bölge için de çok önemli. İşte bu yüzden Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin sık sık telefonda görüşüyorlar. Var olan sorunların çözümü için aktif çaba sarf ediyoruz ama göstermelik değil. İşte Suriye'deki durum ortada Halep'te siviller ölüyor. Ama tüm Suriye'de Halep başta olmak üzere ateşkes sağlanması lazım. İnsani yardımların ulaştırılması lazım. Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda Rusya ile ortak çabalarımız var. Siyasi bir çözüm olmazsa Suriye'nin milli birliği, toprak bütünlüğü sağlanmazsa bugün DEAŞ'ı temizlersiniz yarın başka bir terör örgütü ortaya çıkar. Bataklığı kurutmanız lazım, bunun da en iyi yöntemi siyasi çözüm

Türk Akımı anlaşması Meclis'te Dışilişkiler Komisyonu tarafından onaylandı. En kısa sürede Meclis tarafından Genel Kurul tarafından da onaylanacak. Amacımız bu coğrafyada Rusya-Türkiye işbirliğinin güçlenerek devam etmesi ve bu işbirliğinin sadece iki ülkenin çıkarına değil bölgenin çıkarına olmasıdır. Siyasi çözüm konusunda ortak anlayış var. Bu konuları samimi bir şekilde değerdirme fırsatı bulduğumuz için değerli dostum Sergey'e teşekkür ediyorum. Bugün Antalya ve Alanya değerli konuğumuzu ağırlamaktan mutlu ve umutlu. Bizim de amacımız iki halkın yararına bu tür adımları atmak."

Lavrov'un konuşmasının satır başları ise şöyle:

AA/ Mustafa Çiftçi

"Bence güzel görüşme geçti. Çok ciddi konular var bölgesel ve Suriye'yle ilgili. Bu bölgede kanın durması lazım, sorunların ivedilikle çözülmesi lazım ayrıca insani yardımın da sürekliliğinin devam etmesi lazım. Ayrıca diğer ülkelerde ve bölgelerde de neler olduğunu konuştuk. Bu diyaloğa devam etmemiz lazım. Bölgenin özelliğini de göz önünde bulundurarak hem din adamlarıyla, hem hükümetlerle hem halka işbirliği yaparak ancak barışı getirebiliriz. Bu bölgenin diğer ülkeleri için de aynıdır.

Ayrıca bu bölgede yaşayan halkların, azınlıkların da sesini duyuracak bir şekilde bu diyalogların devam etmesini sağlayacağımıza mutabığız.

Kafkaslarda, Karadeniz Bölgesi'ndeki konular da ele alındı. Ukrayna konusunda da konuştuk. Ukrayna, Rusya arasındaki anlaşmazlık konusundaki çalışmalara destek vereceğini söyledi sayın mevkidaşım. İkili ilişkilerimizi tabii ki büyüteç altına aldık. Her iki taraf da normalleşmenin hızlı olması konusunda hemfikir. Devlet başkanlarımız Sayın Putin ve Sayın Erdoğan bu konuda siyasi iradelerini ortaya koymuşlardır. Biz de bu irade çerçevesinde çalışmalarımıza hız vereceğiz.

Bundan sonraki aşamada da ticaretteki ve ekonomideki aksamaları ortadan kaldırmak olacaktır. Dış ticaret hacmimiz düşüyor bunu düzeltmemiz lazım. Bundan sonraki aşamada yaptırımların sürekli olarak kaldırılması konusunda da hemfikir olduğumuzu konuştuk. Biz Rusya tarafı olarak şu anda Türk Akımı konusunda olumlu bir gelişmeyi dile getirdik. Biz ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'nde Akkuyu nükleer enerji santrali çalışmalarının da iyi bir şekilde devam etmesi söylendi. Ayrıca buna stratejik yatırım statüsü verilmesi bizi sevindirdi.

Biz halklarımızın da halk diplomasisinin de gelişmesini çok istiyoruz."

Lavrov ayrıca  "Yaptırımları aşama aşama kaldırıyoruz. Ticareti geliştirmek için hiçbir engel yok. Vize konusunda yakında somut adımlar atılacak" açıklamasında bulundu.

Terör Recep Tayyip Erdoğan Suriye Türk Silahlı Kuvvetleri Antalya Irak Rusya Vladimir Putin Beşer Esad Ukrayna IŞİD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engin Altan Düzyatan'a
Engin Altan Düzyatan'a "dev" zam!
Bakan Müezzinoğlu: 'Bu Ülkenin En Büyük Külhanbeyi Atatürk'
Bakan Müezzinoğlu: 'Bu Ülkenin En Büyük Külhanbeyi Atatürk'