İlköğretim Çağındaki Öğrenciler Bu Yurtlarda Kalabilir mi? Mevzuat Ne Diyor?

Dün Adana'da 11 çocuk ve bir eğitmenin can verdiği yurt faciasıyla ilgili konuşan Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, yurt ile ilgili son denetlemede hiçbir o...

İlköğretim Çağındaki Öğrenciler Bu Yurtlarda Kalabilir mi? Mevzuat Ne Diyor?
İlköğretim Çağındaki Öğrenciler Bu Yurtlarda Kalabilir mi? Mevzuat Ne Diyor?
Bu içerik 107 kez okundu.

Dün Adana'da 11 çocuk ve bir eğitmenin can verdiği yurt faciasıyla ilgili konuşan Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, yurt ile ilgili son denetlemede hiçbir olumsuzluğun olmadığını söyleyerek "Bu olaydan ders çıkartacağız" dedi. Bakan Yılmaz yurdun denetlendiğini söylese de mevzuata göre özel öğrenci yurtlarında yalnızca orta öğretim ve yüksek öğretim öğrencileri kalabiliyor. Facianın yaşandığı yurttaki öğrenciler ise ilk ve ortaokul çağındaki çocuklar. Bu duruma tepki gösteren Eğitim Sen Genel Başkanı mevzuatın açıkça ihlal edildiğini ve bunun bir suç olduğunu söyledi.

Bugün facianın yaşandığı öğrenci yurdunda incelemede bulunana Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Biz bu olaydan ders çıkartacağız ki bir daha böyle bir acıyla karşılaşmayalım, evlatlarımızı kaybetmeyelim." dedi.

Yılmaz, bir gazetecinin "Yurt için son denetleme haziran ayında yapılmış, bu denetlemenin sonucu hakkında bir bilginiz var mı?" sorusunu şöyle cevapladı:

"Doğrudur. Hiçbir olumsuzluk o denetlemede ifade edilmedi. Bir yıl önce genel denetleme var. Yılda iki sefer mülki idare amiri ile beraber denetleme yapılıyor. Orada bir sıkıntı yok. 6 ay önce de haziranda. Daha 6 ay da dolmadı, orada da bir sıkıntı yok."

Bakan Yılmaz, denetlemelerin yapıldığını ve bir olumsuzluk olmadığını söylese de yurdun "Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği"ne aykırı olduğu belirtiliyor. 

Yönetmeliğe göre Lise ve Üniversite düzeyi dışındaki öğrenciler için yurt açma yetkisi sadece Milli Eğitim Bakanlığı yetkisinde. Bu konu Karaman'daki Ensar Vakfı skandalı sonrası oldukça tartışılmış, istismarın yapıldığı evlerin yasa dışı olduğu belirtilmişti.

Eğitim Sen: “İlköğretim öğrencilerinin yurtta kalması suç”

VOA'dan Hilmi Hacaloğlu'nun sorularını yanıtlayan Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Yüksek de ölen öğrencilerin yaşlarına bakıldığında hepsinin ilköğretimde okuduklarının anlaşıldığını, bu nedenle mevzuatın ihlal edildiğini söyledi.

Kamuran Yüksek, “MEB yönetmeliği açık, ilköğretim öğrencisi devlet yurdu ya da özel yurtta kalamaz. Bunun tek istisnası yatılı bölge okulu yurdu. Buradaki yatılı bölge okulu yurdu da yıkıldı, öğrencileri de bu gibi yurtlara yönlendirildi. Bundan daha vahimi aslında bu yurt, kuran kursu. Köylerden getirilerek buraya yerleştirilen çocuklar gündüz okullarına gidiyor sonra da kuran kursuna getiriliyor. Gece de burada kalıyorlar. Bu suçtur,” dedi.

“Tabanı halıfleks olan yurda nasıl izin vermişler?”

Eğitim Sen Başkanı, yurdu işleten Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği’nin kamuoyunda Süleymancılar olarak bilinen dini cemaate ait olduğunu belirtirken Türkiye’deki cemaat ve tarikatların binlerce yurt açtığını iddia etti.

Yüksek, “Yatılı bölge okulu yurtlarını yıkmalarının temel nedeni tarikat ve cemaatlerin önünü açmak. Böyle binlerce yurt var. AKP hükümetiyle birlikte devlet kuran kurslarının yurt faaliyeti göstermesine göz yumuyor. Üstelik kuran kurslarının denetimini Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Diyanet İşleri Başkanlığı’na devrettiler. Başbakan Yardımcısı, Milli Eğitim Bakanlığı denetlemiş diyor. O zaman raporu açıklamalı. Döşemesi halıfleks olan nasıl olumlu rapor vermişler? O kadar küçük yerde bu kadar çocuk kalabilir mi? Sorumlu Adana Valiliği’dir, Adana Milli Eğitim Müdürlüğü’dür,” diye konuştu.

CHP'li İnce: Değiştirilen yönetmelikle denetim sayısı düşürüldü

CHP milletvekili Muharrem İnce de Twitter hesabından “1989 tarihli Yönetmelik'te ‘bu yurtlar yılda en az 3 kez denetlenir’ hükmü vardı. AKP 2004'te ‘gerekli görüldüğünde’ diye değiştirdi!” şeklinde yazarak, eski ve değiştirilen yönetmeliği paylaştı.

Muharrem İnce’nin paylaşımı şöyle:

Eski yönetmelikte "Bakanlıkça yılda en az bir defa, mülki idare amirlerince yılda en az 3 defa denetlenir" deniyor. 

Mevcut yönetmelikte ise bu sayı düşürülerek "Gerekli görüldüğünde Bakanlıkça, mülki idare amirleri tarafından ise yılda iki defa denetlenir" deniyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi Cumhuriyet Halk Partisi Twitter Adana Muharrem İnce Başbakan Yardımcısı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engin Altan Düzyatan'a
Engin Altan Düzyatan'a "dev" zam!
Bakan Müezzinoğlu: 'Bu Ülkenin En Büyük Külhanbeyi Atatürk'
Bakan Müezzinoğlu: 'Bu Ülkenin En Büyük Külhanbeyi Atatürk'