Erdoğan ve Putin'den Son Bir Haftada 3. Görüşme

Suriye'nin El Bâb bölgesinde Türk askerlerinin şehit edilmesinin ardından art arda iki kez telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Baş...

Erdoğan ve Putin'den Son Bir Haftada 3. Görüşme
Erdoğan ve Putin'den Son Bir Haftada 3. Görüşme
Bu içerik 96 kez okundu.

Suriye'nin El Bâb bölgesinde Türk askerlerinin şehit edilmesinin ardından art arda iki kez telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Halep'teki son durumu değerlendiren bir telefon görüşmesi daha yaptı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre iki lider, "Halep'te çatışmaların durdurulması ve kentteki sivillere insani yardımların ulaştırılmasını sağlamaya yönelik çabaların hızlandırılması konusunda mutabık kaldı"

Lavrov Antalya'da

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Antalya'nın Alanya ilçesinde. Lavrov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Perşembe günü Rus-Türk Ortak Stratejik Planlama Grubu'nun toplantısına katılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Salı günü, Türk askerinin Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında Suriye topraklarına girmesine ilişkin, "Devlet terörü estiren zâlim Esed'in hükümdarlığına son vermek için biz oraya girdik, başka bir şey için değil" ifadelerini kullanmıştı.

Rusya Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Puşkov Erdoğan'ın sözlerini, "siyasi söylem" olarak nitelemişti. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, açıklamayı Türkiye ziyaretinde gündeme getireceğini söylemişti.

Art arda iki kez görüştüler

Erdoğan ve Putin son olarak 25 ve 26 Kasım'da art arda iki telefon görüşmesi yapmıştı. İki lider geçen Cuma günü, El Bâb’da Türk askerlerinin şehit olmasına neden olan saldırıyla ilgili görüşmüştü.

Cumartesi günü yapılan görüşmede de gündem Suriye'deki son gelişmeler ve Halep'teki durumdu.

24 Kasım'da El Bâb bölgesinde, Türk askerlerini hedef alan saldırıda 3 asker şehit olmuş, 10 asker yaralanmıştı. TSK, "Saldırının rejim güçlerince gerçekleştirildiği değerlendiriliyor" açıklamasını yapmıştı.

Cuma günü yaralı askerlerden biri hayatını kaybetmiş, aynı gün ayrıca son çatışmalarda bir askerin şehit olduğu açıklanmıştı. Böylece Cuma günkü açıklamaya göre, Fırat Kalkanı'nda iki günde 5 asker şehit düşmüştü.

Al Jazeera

Recep Tayyip Erdoğan Suriye Türk Silahlı Kuvvetleri Antalya Rusya Şehit Vladimir Putin Diyet Beşer Esad Fırat Kalkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engin Altan Düzyatan'a
Engin Altan Düzyatan'a "dev" zam!
Bakan Müezzinoğlu: 'Bu Ülkenin En Büyük Külhanbeyi Atatürk'
Bakan Müezzinoğlu: 'Bu Ülkenin En Büyük Külhanbeyi Atatürk'