'Denetlemede Sıkıntı Yok' Diyen Bakan Yılmaz: 'Bu Olaydan Ders Alacağız'

Dün Adana'da 11 çocuk ve bir eğitmenin can verdiği yurt faciasıyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'dan açıklama geldi. Yurt ile ilgili son denetleme...

'Denetlemede Sıkıntı Yok' Diyen Bakan Yılmaz: 'Bu Olaydan Ders Alacağız'
'Denetlemede Sıkıntı Yok' Diyen Bakan Yılmaz: 'Bu Olaydan Ders Alacağız'
Bu içerik 90 kez okundu.

Dün Adana'da 11 çocuk ve bir eğitmenin can verdiği yurt faciasıyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'dan açıklama geldi. Yurt ile ilgili son denetlemede hiçbir olumsuzluğun olmadığını belirten Bakan, "Bu olaydan ders çıkartacağız" dedi.

Facianın yaşandığı öğrenci yurdunda incelemede bulunana Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Biz bu olaydan ders çıkartacağız ki bir daha böyle bir acıyla karşılaşmayalım, evlatlarımızı kaybetmeyelim." dedi.

"Denetlemede olumsuzluk ifade edilmedi"

Yılmaz, bir gazetecinin "Yurt için son denetleme haziran ayında yapılmış, bu denetlemenin sonucu hakkında bir bilginiz var mı?" sorusunu şöyle cevapladı:

"Doğrudur. Hiçbir olumsuzluk o denetlemede ifade edilmedi. Bir yıl önce genel denetleme var. Yılda iki sefer mülki idare amiri ile beraber denetleme yapılıyor. Orada bir sıkıntı yok. 6 ay önce de haziranda. Daha 6 ay da dolmadı, orada da bir sıkıntı yok."

Bakan Yılmaz, denetlemelerin yapıldığını ve bir olumsuzluk olmadığını söyle de yurdun "Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği"ne aykırı olduğu belirtiliyor. 

Lise ve Üniversite düzeyi dışındaki öğrenciler için yurt açma yetkisi sadece Milli Eğitim Bakanlığı yetkisinde. Bu konu Karaman'daki Ensar Vakfı skandalı sonrası oldukça tartışılmış, istismarın yapıldığı evlerin yasa dışı olduğu belirtilmişti.

CHP'den 'Yönetmelik' tepkisi

CHP’li eski milletvekili eğitimci Mustafa Gazalcı ise bu yurtların denetiminin yeterince ve sağlıklı şekilde yapılmadığını vurgulayarak "Ancak bir suç işlenirse savcılık olaya el koyuyor” dedi. 

CHP milletvekili Muharrem İnce de Twitter hesabından “1989 tarihli Yönetmelik'te ‘bu yurtlar yılda en az 3 kez denetlenir’ hükmü vardı. AKP 2004'te ‘gerekli görüldüğünde’ diye değiştirdi!” şeklinde yazarak, eski ve değiştirilen yönetmeliği paylaştı.

Muharrem İnce’nin paylaşımı şöyle:

Eski yönetmelikte "Bakanlıkça yılda en az bir defa, mülki idare amirlerince yılda en az 3 defa denetlenir" deniyor. 

Mevcut yönetmelikte ise bu sayı düşürülerek "Gerekli görüldüğünde Bakanlıkça, mülki idare amirleri tarafından ise yılda iki defa denetlenir" deniyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi Cumhuriyet Halk Partisi Twitter Adana Muharrem İnce
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engin Altan Düzyatan'a
Engin Altan Düzyatan'a "dev" zam!
Bakan Müezzinoğlu: 'Bu Ülkenin En Büyük Külhanbeyi Atatürk'
Bakan Müezzinoğlu: 'Bu Ülkenin En Büyük Külhanbeyi Atatürk'