Nisan Ayında Meclis'e Gelmiş: 'Yurtlar Denetlensin ve Önlem Alınsın'

Adana'nın Aladağ İlçesi'ndeki facia akıllara bir kez daha Türkiye genelindeki yurtların denetimi ve alınacak önlemleri tartışmaya açarken, 1 Nisan'da ...

Nisan Ayında Meclis'e Gelmiş: 'Yurtlar Denetlensin ve Önlem Alınsın'
Nisan Ayında Meclis'e Gelmiş: 'Yurtlar Denetlensin ve Önlem Alınsın'
Bu içerik 88 kez okundu.

Adana'nın Aladağ İlçesi'ndeki facia akıllara bir kez daha Türkiye genelindeki yurtların denetimi ve alınacak önlemleri tartışmaya açarken, 1 Nisan'da Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne tüm yurtların denetlenmesi ve durumlarına ilişkin araştırma önergesi verildiği ortaya çıktı. CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen tarafından verilen ve 20 milletvekilinin imzasını taşıyan önerge Meclis gündemine dahi girmemiş...

CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen'in 20 milletvekili ile birlikte Meclis'e sunduğu araştırma önergesinin görüşülmediği ortaya çıktı.

1 Nisan tarihli önergede şu ifadelere yer verilmiş:

"Ülkemizde kamu kurum ve kuruluşları, vakıf ve derneklerin açtıkları tüm öğrenci yurtlarının tespiti, öğrencilere yurt yapımı amacıyla kamu arazilerini ve binalarını düşük bedelle ya da bedelsiz devreden kamu kurum, kuruluş ve yerel yönetimler ile bu arazi ve binaları alan vakıf, dernek ve benzer kuruluşların belirlenmesi, özel yurtların daha etkin bir şekilde denetlenmesi ve öğrencilerin yurt ihtiyacının giderilmesi için alınacak önlem ve politikaların belirlenmesi amacıyla Anayasa'nın 98'inci, TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105'inci maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz."

Adana'daki facia bir kez daha yurtların durumunu tartışmaya açarken, Tuncay Özkan 7 ay geçen önergenin görüşülmediğini açıkladı.

CHP'nin Twitter hesabından da duruma tepki gösterildi:

' Tercihle değil, mecburiyetten gönderiyorlar'

Sözcü’den Zeynep Gürcanlı'ya konuşan Türkmen, "Vatandaşlar ‘2 yıl önce devletin yurdu vardı. Yıktılar. Süleymancılar’ın yurdu vardı, çocuklarımızı oraya gönderdik’ diyorlar. Tercihle değil, mecburiyetten biçarelikten gönderiyorlar. Müteahhit arkadaşlarımızla konuştuğumuzda, ‘biz bu tür şeyler yaptığımızda basamağın santimini bile ölçüyorlar, herşeyi denetliyorlar’ diyorlar. Ancak Aladağ’daki bu yurdun yönetmeliğe aykırı olduğu çok açık ve net. böyle bir yurda nasıl izin verildi? Yılda iki kez kontrol edilmesi gerekiyor, edildi mi?" dedi.

Evladını yangında kaybeden bir baba da bugün, "Burası tek yurttu. Eleştirme şansımız da, başka seçeneğimiz de yoktu" demişti...

Daha önce de Konya ve Van’daki yurtlarda da benzer olayların yaşandığını, hatırlatan Türkmen “Şimdi de Aladağ’da oldu. Yarın başka bir yerde olacak.  Yurtlarda çocuklara tecavüz ediliyor, denetleme yapılmıyor. AKP, artık görevini yapmak zorunda” diye konuştu.

Adalet ve Kalkınma Partisi Cumhuriyet Halk Partisi Twitter Türkiye Büyük Millet Meclisi Adana Van Tecavüz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çarşamba her yer bembeyaz!
Çarşamba her yer bembeyaz!
'Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Seçimleri 2019’da'
'Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Seçimleri 2019’da'