Bir Başka Yurt Faciası ve 8 Yıldır Sonuçlanmayan Dava

Adana'nın Aladağ İlçesi'nde 11'i çocuk 1'i eğitmen 12 kişinin can verdiği yangın, 2008'de Konya'nın Taşkent İlçesi'nde 3 katlı ruhsatsız kız Kur'an ku...

Bir Başka Yurt Faciası ve 8 Yıldır Sonuçlanmayan Dava
Bir Başka Yurt Faciası ve 8 Yıldır Sonuçlanmayan Dava
Bu içerik 103 kez okundu.

Adana'nın Aladağ İlçesi'nde 11'i çocuk 1'i eğitmen 12 kişinin can verdiği yangın, 2008'de Konya'nın Taşkent İlçesi'nde 3 katlı ruhsatsız kız Kur'an kursu binasında 17 öğrenci ve bir eğitmenin can verdiği faciayı hatırlatıyor. O faciaya ilişkin dava tam 8 yıldır devam ediyor. 7 bilirkişi raporu çıktı, tutuklu sanık da kalmadı...

Konya'nın Taşkent İlçesi'nde 2008 yılında 3 katlı ruhsatsız kız Kur'an kursu binasında gaz sıkışmasından kaynaklanan patlamada 17 öğrenci ile 1 eğitmen can vermişti. 29 kişi de yaralanmıştı.

Olay, o dönem belde olan Balcılar Mahallesi'nde Balcılar Kasabası Okul ve Kurs Talebelerine Yardım Derneği’ne ait Özel Boğaziçi Öğrenci Yurdu’nda 1 Ağustos'ta meydana gelmişti.

04.15’te LPG tankından sızan gaz, sabah namazı için kalkan bir öğrencinin elektrik düğmesine basması sonucu patlamış, patlamanın şiddetiyle 3 katlı yurt binası yıkılmıştı...

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre Konya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2’si kadın eğitmen, 6’sı dernek ve yurt sorumlusu, 3’ü de LPG tankını kuran ve gaz dolumu yapan şirket sorumluları olmak üzere toplam 11 tutuksuz sanığın 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek' suçundan yargılandığı dava 8 yıldır sürüyor.

Olayın ardından Yurt Müdürü Hüseyin Çömlek, dernek ve yurt temsilcileri Mehmet Semerci ve Mehmet Göktaş jandarma tarafından gözaltına alındı. Mehmet Göktaş, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. 

Hüseyin Çömlek ve Mehmet Semerci de kısa bir süre tutuklu kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye oldu.

Son olarak 26. celsesi görülen davada tutuklu sanık kalmadı

Son olarak 26. celsesi görülen davada tutuklu sanık kalmadı
Son olarak 26. celsesi görülen davada tutuklu sanık kalmadı

En son geçen 25 Ekim günü yapılan 26. celsesinde, sanık olarak yargılanan LPG şirketinin montaja uygunluk onayını veren yetkilisi İzzet Yanık’ın, firma yetkilisi Abdullah Bostancı’ya Ankara 4’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açtığı tazminat davası nedeniyle, dosyaların tamamı Ankara’da olduğu için görülmeden 14 şubat tarihine ertelenmişti. 

Cumhuriyet Savcısı 4 sanığın 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden' olma suçunu işlediklerini iddia ediyor. Savcılığın mütalaasına göre, güvenlik önlemlerini almayan yurt müdürü Hüseyin Çömlek, tesisatı yaptıran LPG şirketinin montaja uygunluk onayını veren yetkilisi İzzet Yanık, teknik destek sorumlusu İbrahim Yılmaz ve LPG montajını mevzuata uygun yapmayan Abdullah Bostancı kusurlu. 

Bu kişiler için üç yıldan on beş yıla kadar hapis cezası isteniyor. Diğer 7 sanık hakkında ise bilirkişi raporuna göre olayda kusur yok.

7 bilirkişi raporu hazırlandı

Olayda hayatını kaybeden 3 öğrenci ile yaralı kurtulan 2 çocuğun avukatlığını yapan Çocuk Hakları Koruma Derneği Başkanı Hakkı Ünalmış, davanın 8 yıldır sürdüğünü, bugüne kadar 7 bilirkişi raporu hazırlandığını ve her birinde de sanıkların kusurlarının farklı ele alındığını belirtti. 

Ünalmış, şunları söyledi:

"Birinci bilirkişi raporunda sanıkların neredeyse tamamı birinci dereceden asli kusurlu olarak belirtildi. Ancak daha sonraki bilirkişi raporlarında asli kusurlu sayısı giderek azaldı. Son 7'nci bilirkişi raporunda ise sadece yurt müdürünün asli kusurlu, sanıklardan bazılarının tali kusurlu, bazıları da kusursuz olduğu belirtildi. Sorumlu kişilerin sorumluluk durumları her raporda değişikliğe uğrayamaz, uğramamalı.'

Aralık 2015'te bir acı haber de Diyarbakır'ın Kulp İlçesi'nden gelmişti...

Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Karaağaç Köyü'nde bulunan Kur'an kursunda çıkan yangında 6 çocuk hayatını kaybetmişti.

Köylüler, öğrencilerin dışarı çıkmak için gittikleri balkon kapısının plastik olduğunu ve yangında erimesi nedeniyle dışarıya çıkamadıklarını söylemişti...

Ankara Adana Diyarbakır Akaryakıt tahliye olay
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engin Altan Düzyatan'a
Engin Altan Düzyatan'a "dev" zam!
Bakan Müezzinoğlu: 'Bu Ülkenin En Büyük Külhanbeyi Atatürk'
Bakan Müezzinoğlu: 'Bu Ülkenin En Büyük Külhanbeyi Atatürk'