IŞİD, 2 Türk Askerini Kaçırdığını İddia Etti; TSK 'İrtibatımız Kesildi' Dedi

IŞİD, Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında El Bab yakınlarında bulunan 2 Türk askerini rehin aldığını iddia etti. TSK ise yaptığı son dakika açıklaması...

IŞİD, 2 Türk Askerini Kaçırdığını İddia Etti; TSK 'İrtibatımız Kesildi' Dedi
IŞİD, 2 Türk Askerini Kaçırdığını İddia Etti; TSK 'İrtibatımız Kesildi' Dedi
Bu içerik 115 kez okundu.

IŞİD, Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında El Bab yakınlarında bulunan 2 Türk askerini rehin aldığını iddia etti. TSK ise yaptığı son dakika açıklamasıyla "iki silah arkadaşımızla irtibatımız kesildi, arama faaliyetleri devam ediyor" dedi. Askerlerin El Bab'dan Rakka'ya doğru götürüldükleri yönünde iddialar bulunuyor.

Al Jazeera Türk ve Sputnik'in IŞİD'e yakın haber ajansı Amaq'a dayandırdıkları habere göre, söz konusu sitede "IŞİD güçleri El Bab'ın batısındaki Dânâ köyünde iki Türk askerini esir aldı" denildi.

"El Bab'dan Rakka'ya götürüldüler" iddiası

Fotoğraf: Hikmet Durgun / Sputnik

Sputnik'in öğrendiği bilgilere göre de IŞİD, bugün akşam saatlarinde El Bab'ın batısında yer alan Ed Dânâ köyü yakınlarında Türk askerlerinin olduğu alana ağır silahlarla saldırı düzenledi. 

Saldırı esnasında 2 Türk askerini silahlarıyla birlikte sağ ele geçiren IŞİD, askerleri hakimiyeti altındaki El Bab kentine götürdü. Askerler daha sonra El Bab kentinden Rakka'ya doğru götürülürken, Türk askeri bölgede alarma geçti.

Sputnik'in Suriye muhabiri: IŞİD askerlerinin görüntülerini yayınlayacak

TSK: İki silah arkadaşımızla irtibatımız kesildi

TSK'dan iddiayla ilgili bir son dakika açıklaması geldi. TSK iki askerle irtibatının kesildiğini duyurdu.

Açıklama şu şekilde:

"Devam eden Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında, 29 Kasım 2016 Salı günü saat 15.30 sularında iki silah arkadaşımızla irtibat kesilmiş olup, bölgede arama faaliyetleri devam etmektedir"

IŞİD, Eylül 2015'te de Suriye'nin Kilis sınırında Sefer Taş isimli bir Türk askerini kaçırmıştı. Taş halen IŞİD'in elinde.

Mete Yarar: Araç içindeyken pusuya düşürülüyorlar

Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, katıldığı bir televizyon programında olayla ilgili bildiklerini şu sözlerle aktardı: 

"Araçları içindeyken pusuya düşürülüyorlar. Sınıra 35 km uzaklıkta. İlginç bir yer. Köylerin iç içe geçtiği nokta. Her köy birbirine geçmiş durumda. Yukarıdan bırakıldığında köyler uzak gibi gözükse de orada birbirine çok yakın. Çok ciddi çatışmalar vardı bölgede. DEAŞ genelde havanın puslu, İHA'ların kontrolünün olmadığı bölgelerde saldırı gerçekleştiriyor. Askerlerin hangi birimden olduğunu söylemeyeyim. Ciddi bir çatışma çıkıyor. Ele geçirmeleri zor olmuş."

Suriye Türk Silahlı Kuvvetleri IŞİD Kilis Fırat Kalkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çarşamba her yer bembeyaz!
Çarşamba her yer bembeyaz!
'Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Seçimleri 2019’da'
'Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Seçimleri 2019’da'