Darbeci Askerler 15 Temmuz'dan Önce 54 Saat Toplantı Yapmış

İstanbul'daki askerlere yönelik ilk 15 Temmuz darbe girişimi iddianamesi kabul edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından onaylanan askerlere...

Darbeci Askerler 15 Temmuz'dan Önce 54 Saat Toplantı Yapmış
Darbeci Askerler 15 Temmuz'dan Önce 54 Saat Toplantı Yapmış
Bu içerik 77 kez okundu.

İstanbul'daki askerlere yönelik ilk 15 Temmuz darbe girişimi iddianamesi kabul edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından onaylanan askerlere yönelik ilk iddianamenin ayrıntılarında 15 Temmuz darbe girişiminin İstanbul ayağına ait detaylar yer aldı.

Ne zaman nerede planlandı? Toplantıya kimler katıldı? Toplantı kaç saat sürdü? Darbeciler ne zaman harekete geçecekti, ne zaman geçti? Her bir darbeciye kaç mermi dağıtıldı? 

15 Temmuz darbe girişimininde Sabiha Gökçen Havalimanı'nı işgal etmeye giden 28'i rütbeli 34'i er olmak üzere 62 asker hakkında yürütülen darbe soruşturması tamamlandı. Hazırlanan 189 sayfalık iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da onaylandı.

İstanbul'daki polisler için hazırlanan iddianamenin detayları...

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede yer alan şüphelilerden 1 yüzbaşı, 3 Üstteğmen, 4 Astsubay ve 20 Uzman Çavuş'un tutuklu olduğu, 34 erin ise tutuksuz olduğu belirtildi.

DHA'nın iddianameden aktardığına göre darbeci askerlerin Sabiha Gökçen Havalimanı’nı ele geçirmek, hava ulaşım hareketlerini buradan kontrol etmek istedikleri belirtilirken, devlet yetkililerin burayı kullanacakları ihtimalinin düşünüldüğü değerlendirmesine de yer verildi.

Darbeyi 54 saat süren toplantıda planlamışlar

İddianamede İstanbul’daki darbe girişiminin 12 Temmuz saat 19.00’da General Nurettin Baransel Kışlası 2’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda başlayan ve 14 Temmuz 01.30’a kadar 54 saat süren toplantıda planlandığı kaydedildi.

İddianamede toplantıya başka illerden gelen rütbeli askerlerin de yer aldığı dile getirilirken, darbeci askerlerin ‘Yurtta Sulh’ isimli WhatsApp grubu oluşturdukları, Sabiha Gökçen Havalimanı, Boğaz köprülerinin girişleri, Emniyet Müdürlüğü ile Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü, İstanbul Valiliği, Türk Telekom binası, Fenerbahçe Orduevi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bazı kamu kurumlarının emniyet altına alınması, buralara tank ve zırhlı personel taşıyıcı ile mühimmatlı personel gönderilmesi kararı aldıkları ifade edildi.

Gece 03.00’te başlaması planlanmış ancak öne çekilmiş

Darbe girişimine katılan askerlerin her birine 100’er tüfek mermisi, 250 şerit halinde makineli tüfek mermisi, bin uçaksavar mermisi verilmesi yönünde karar alındığı belirtilen iddianamede, darbe girişiminin gece 03.00’te başlatılması planlandığı, ancak bilgi sızdırılması ihtimaline karşı saatin öne çekildiği de kaydedildi.

Üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıla kadar hapis istemi

İddianamede 29’i rütbeli 62 asker hakkında ‘anayasal düzeni bozmaya teşebbüs,’ ‘TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs,’ ‘Türkiye Cumhuriyet hükümetini görevini yapmasını engellemeye ve ortadan kaldırmaya teşebbüs’ ve ‘silahlı terör örgütüne üye olmak ya da üye olmaksızın yardım etme’suçlamalarıyla üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve beş yıldan 10 yıla kadar hapis cezası talep edildi.


Terör Türkiye Büyük Millet Meclisi İstanbul İstanbul Büyükşehir Belediyesi Türk Telekom whatsapp Fenerbahçe Darbe 15 Temmuz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engin Altan Düzyatan'a
Engin Altan Düzyatan'a "dev" zam!
Bakan Müezzinoğlu: 'Bu Ülkenin En Büyük Külhanbeyi Atatürk'
Bakan Müezzinoğlu: 'Bu Ülkenin En Büyük Külhanbeyi Atatürk'