Mahkeme Atatürk'e Hakaretten Yargılanan Akit'e Duruşma Saati Verdi: 9'u 5 Geçe!

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıl dönümünde, 10 Kasım 2015'te "Zulüm 1938'de son buldu" ifadesini kullanan Akit gazetesinin TV kanalı Akit T...

Mahkeme Atatürk'e Hakaretten Yargılanan Akit'e Duruşma Saati Verdi: 9'u 5 Geçe!
Mahkeme Atatürk'e Hakaretten Yargılanan Akit'e Duruşma Saati Verdi: 9'u 5 Geçe!
Bu içerik 138 kez okundu.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıl dönümünde, 10 Kasım 2015'te "Zulüm 1938'de son buldu" ifadesini kullanan Akit gazetesinin TV kanalı Akit TV için Türkiye'nin dört bir yanından yapılan şikayet başvurularının ardından dava açıldı. Mahkeme, duruşma saati olarak, Atatürk'ün hayatını kaybettiği saat olan 9'u 5 geçeyi belirledi.

Akit TV'nin 10 Kasım 2015'teki yayınından

Yeni Akit gazetesinin TV kanalı Akit TV, geçtiğimiz yıl Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıl dönümünde "Zulüm 1938'de son buldu" ifadesini kullanmıştı.

Akit'in skandal yayını kamuoyunda büyük tepki çekmiş, RTÜK'e şikayet yağmıştı.

Türkiye'nin her yerinden şikayet dilekçesi alındı, dava açıldı

Söz konusu yayının ardından Türkiye'nin dört bir yanındaki iller ve sendikaların yanı sıra Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğünden 391 şikayet dilekçesi alındı.

Hürriyet'ten Eyüp Serbest'in haberine göre gazetenin binası İstanbul'da olduğu için yapılan başvurular Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nda birleştirildi.

Başsavcılık, Akit TV Sorumlu Müdürü Ali Özken hakkında, "Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret, Atatürk’ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veya kabrini kırma veya bozma" suçlarından 4.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

Mahkeme ilk duruşma için tarih ve saati belirledi: 22 Şubat 2017, saat 9'u 5 geçe!

Davayı kabul eden ve ilk duruşma için 22 Şubat 2017 tarihini veren Küçükçekmece 5. Asliye Ceza Mahkemesi, saati de belirledi: 09:05.

Yayında olaya eleştirel olarak yaklaşıldığını belirten Ali Özken, Atatürk’e hakaret kastı olmadığını söylemiş ve haberin basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilerek takipsizlik kararı verilmesini istemişti.

Konu ekşi sözlük ve sosyal medyanın da gündeminde...

'Küçük bir tesadüf' olduğunu düşünenler de vardı:

Twitter'daki paylaşımlar


Cumhuriyet Halk Partisi Twitter İstanbul
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çarşamba her yer bembeyaz!
Çarşamba her yer bembeyaz!
'Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Seçimleri 2019’da'
'Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Seçimleri 2019’da'