Fidel Castro'nun Ölümünü Sokakta Kutladılar

Dünya liderleri Küba devriminin lideri Fidel Castro’nun yaşamını yitirmesi üzerine taziye mesajları yayınlarken ABD’nin Florida eyaletinde yaşayan baz...

Fidel Castro'nun Ölümünü Sokakta Kutladılar
Fidel Castro'nun Ölümünü Sokakta Kutladılar
Bu içerik 140 kez okundu.

Dünya liderleri Küba devriminin lideri Fidel Castro’nun yaşamını yitirmesi üzerine taziye mesajları yayınlarken ABD’nin Florida eyaletinde yaşayan bazı Kübalılar, Castro'nun ölümünü karşısında kutlamalar yaptı.

Dünya liderleri Küba devriminin lideri Fidel Castro’nun yaşamını yitirmesi üzerine taziye mesajları yayınlarken ABD’nin Florida'nın 'Little Miami' bölgesinde yaşayan bazı Kübalılar, Castro'nun ölümü karşısında sokaklara döküldü.

Kutlama yapan Kübalılardan biri başkan seçilen Donald Trump'ın maskesini takarken bir diğer göstericinin “Şeytan, Fidel artık senindir. Ona hak ettiği gibi davran, huzur içinde dinlenmesine müsaade etme" yazılı bir pankart taşıdı.

Küba'da yaşayan halk ise yas tutuyor. Castro'nun ölümüne üzülen Kübalılar, "Generalin ölümü beni şaşırttı. İnanamıyorum çünkü çok güçlü bir adamdı" ve "Küba'daki herkes için bu korkunç bir haber. Haberi dinlemek çok zordu" gibi yorumlar yaptı.

Putin: Rusların kalbinde sonsuza kadar yaşayacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Küba halkına ve hükümetine başsağlığı diledi. Kremlin Basın Servisi Devlet Başkanı'nın açıklamalarına şu şekilde yer verdi:

"Size ve Küba halkına lideriniz ve kardeşiniz Fidel Castro'nun hayatını kaybetmesi sebebiyle başsağlığı dileklerimi sunuyorum. Bu önemli devlet adamının adı yeni dünya tarihinin sembollerinden birisidir. Onun ve müttefiklerinin kurduğu özgür ve bağımsız Küba uluslararası topluluğun etkili üyesi haline geldi ve birçok ülke ve halk için örnek teşkil etti."

Putin, Fidel Castro'nun Rusya ve Küba'nın ilişkilerinin gelişmesine ve tüm alanlarda kurulan sıkı stratejik işbirliği bağlarına sağladığı ciddi katkıya dikkat çekti ve Küba'nın liderini Rusya'nın güvenilir dostu olarak adlandırdı.

Putin şu şekilde devam etti:

"Bu güçlü ve bilge insan geleceğe her zaman kendinden emin bir şekilde baktı. O bir politikacının, vatandaşın ve vatanseverin yüksek ideallerine sahipti ve yaptığı işe tüm hayatını adadı. Onunla ilgili anılar Rus vatandaşlarının kalplerinde sonsuza kadar yaşayacak. Castro'nun ailesine bu yeri doldurulamayacak kayba karşı güçlü durmalarını diliyorum."

Dışişleri Bakanlığı, Castro'nun “Başka türlü bir dünya mümkün” sözünü hatırlattı

Türk Dışişleri Bakanlığı da yayınladığı mesajda Castro'nun “Başka türlü bir dünya mümkün” sözlerine atıfta bulunarak şu ifadeleri kullandı: 

"Küba Devrimi’nin efsanevi lideri Fidel Castro’nun ölümü büyük üzüntü ile karşılanmıştır. Siyasi tarihe derin izler bırakan ve ülkesinde sağlıktan eğitime, sanattan bilime pek çok alanda köklü reformlar gerçekleştiren Fidel Castro, Küba’daki genç kuşaklara yol gösterecek değerleri ve idealleri miras bırakmıştır. 

Hayatını adadığı mücadele sadece Küba’da değil, tüm dünyada yankı bulmuş ve farklı siyasi kamplarda dahi saygınlık uyandırmıştır. Küresel adaletsizliğe karşı çıkmış, daha eşitlikçi ve dayanışmacı bir dünya kurulması için çalışmıştır. “Başka türlü bir dünya mümkündür” sözleri de, hangi siyasi görüşten olursa olsun, bugün Latin Amerika’dan Asya’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya, milyarlarca insanın ortak özlemini yansıtmaktadır. 

1996 yılında Habitat toplantısı için İstanbul’a gelen Fidel Castro’ya halkımız tarafından gösterilen ilgi ve sevgi hala hatırlanmaktadır. 

Fidel Castro’nun ailesine ve dost Küba halkına taziyelerimizi sunuyoruz."

Reuters


Amerika Birleşik Devletleri İstanbul Rusya Vladimir Putin Donald Trump
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engin Altan Düzyatan'a
Engin Altan Düzyatan'a "dev" zam!
Bakan Müezzinoğlu: 'Bu Ülkenin En Büyük Külhanbeyi Atatürk'
Bakan Müezzinoğlu: 'Bu Ülkenin En Büyük Külhanbeyi Atatürk'