Merkez'in Faiz Hamlesi İşe Yaramadı: AP Kararı Sonrası Dolar Yeni Zirveyi Test Etti

Dolarda global güçlenme devam ediyor.  Siyasi gelişmeler ve iç güvenlik endişeleri de dolar/TL'ye yön veren ana unsurlar arasında. Piyasalar Merkez Ba...

Merkez'in Faiz Hamlesi İşe Yaramadı: AP Kararı Sonrası Dolar Yeni Zirveyi Test Etti
Merkez'in Faiz Hamlesi İşe Yaramadı: AP Kararı Sonrası Dolar Yeni Zirveyi Test Etti
Bu içerik 114 kez okundu.

 Dolarda global güçlenme devam ediyor.  Siyasi gelişmeler ve iç güvenlik endişeleri de dolar/TL'ye yön veren ana unsurlar arasında. Piyasalar Merkez Bankası'nın bugünkü  toplantısına odaklanmış ve kritik karar öncesinde dolar/ TL 3,4216 seviyesini görmüştü. Çifte faiz artırımı kararı sonrası piyasalarda tansiyon düşerken, kur da geriledi. Ancak Avrupa Parlamentosu'nda yapılan Türkiye oylamasında müzakerelerin geçici olarak dondurulması kararı ile birlikte yeniden yükselişe geçti ve 3.44'ün üzerini gördü. Türk Lirası yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 17, euro karşısında yüzde 14 eridi...

Merkez Bankası'nın faiz kararı ve Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile müzakereleri durdurma isteği piyasalarda dalgalanmaya neden oldu. 

Dolar/TL AP kararı sonrası yönünü yukarı çevirdi ve kur, 3,4444'ü görerek rekor kırdı.

Euro ilk kez 3,63'ün üzerine çıktı...

Merkez Bankası Ocak 2014'ten beri ilk kez faiz artışına gitti.

Doların yükseldiği ve dalgalanmaların arttığı bu dönemde Merkez Bankası kritik faiz kararını açıkladı ve çifte faiz artırımına gitti. Politika faizi 50, faiz koridorunun üst bandı 25 baz puan yükseltildi. MB, yabancı para zorunlu karşılık oranlarını da düşürdü.

Açıklama sonrası dolar 3,40'ın üzerinden hızla gerileyerek 3,36'lı seviyelere geriledi.

Merkez Bankası'nın faiz artırım hamleleriyle gevşeyen dolar/TL, Avrupa Parlamentosu'nun 'müzakereleri durdurma' isteği ile yeniden rekor kırdı.

Beştepe'de dün akşam Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında bir ekonomi zirvesi gerçekleştirildi. Ancak zirvenin ardından bir açıklama yapılmamıştı.

Merkez Bankası'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uzun yıllardır kavgasını verdiği faiz konusunda bir artışa gidip gitmeme kararından hemen önce ise Cumhurbaşkanlığı'nda dün akşam bir ekonomi zirvesi yapıldı.

Zirve ardından resmi bir açıklama yapılmazken Sabah gazetesinde yer alan haberde toplantıda kurdaki artışın Türkiye ekonomisi için risk oluşturmadığına vurgu yapıldığı belirtildi.

Dolarda global güçlenme devam ediyor.

ABD'de açıklanan verilerin iyi gelmesi, aralıkta Fed'den faiz artırımı geleceği beklentisine ve önümüzdeki yıl öngörülenden daha fazla faiz artırımları olabileceği düşüncelerine destek veriyor. Bu da doların güçlenmesini sağlıyor.

14 Temmuz'dan bugüne TL yaklaşık yüzde 15 kayıpla benzer ülkeler arasında en çok değer kaybeden para birimi oldu.

Küresel bazda doların değer kazancı trendi gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kaybının ana nedeni olurken TL'deki negatif ayrışmada ise siyasi ve güvenlik endişeleri ön plana çıkıyor.

AK Parti'nin başkanlık sistemini getirecek anayasa değişiklik teklifinin oluşturduğu bahar aylarında olası bir referandum ihtimali piyasalarda soru işaretlerine neden olurken bu döneme kadar bazı yatırımcıların yatırım kararlarını erteleyebilecekleri endişeleri bulunuyor.

Öte yandan Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturma, HDP milletvekillerine yönelik gözaltı ve tutuklamalar ile yeniden gündeme gelen idam konusu AB ülkeleri başta olmak üzere bir çok ülkeden tepki çekiyor. Türkiye ile AB üyelik görüşmelerinin durdurulmasına yönelik tepkiler piyasada baskı yaratıyor.


Recep Tayyip Erdoğan Adalet ve Kalkınma Partisi Amerika Birleşik Devletleri Avrupa Birliği İdam Merkez Bankası HDP
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engin Altan Düzyatan'a
Engin Altan Düzyatan'a "dev" zam!
Bakan Müezzinoğlu: 'Bu Ülkenin En Büyük Külhanbeyi Atatürk'
Bakan Müezzinoğlu: 'Bu Ülkenin En Büyük Külhanbeyi Atatürk'