Dolar 3.42'yi Aşarak Yeni Zirveyi Test Etti

Piyasalar Merkez Bankası'nın bugünkü Para Politikası Kurulu toplantısına odaklandı. Kritik karar öncesinde dolar rekor tazeledi. Dolar 3,4216'ya çıkar...

Dolar 3.42'yi Aşarak Yeni Zirveyi Test Etti
Dolar 3.42'yi Aşarak Yeni Zirveyi Test Etti
Bu içerik 175 kez okundu.

Piyasalar Merkez Bankası'nın bugünkü Para Politikası Kurulu toplantısına odaklandı. Kritik karar öncesinde dolar rekor tazeledi. Dolar 3,4216'ya çıkarak tüm zamanların en yükseğini gördü. 

Hafta ortasına 3,38 seviyesinde giren ve Cumhurbaşkanı'nın Beştepe'de EKK'yı toplayacağını açıklamasının ardından 3,37 seviyelerine kadar çekilen dolar/TL kuru, Erdoğan'ın Borsa İstanbul'da yaptığı "faizleri indirin" ve "doların baskısı altında kalmamalıyız" çağrısının ardından yeni rekor kırdı. 

ABD'deki tatil nedeniyle hacimlerin düşmesi beklenen piyasalarda bugün Merkez Bankası'nın sonuçlarını açıklayacağı Para Politikası Kurulu toplantısı ana gündemi oluşturuyor.

Türk Lirası bugün gelişen piyasalar arasında da en çok değer kaybeden para birimi oldu.

Euro da 3,60 civarında işlem görüyor.

Beştepe'de dün akşam Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında bir ekonomi zirvesi gerçekleştirildi. Ancak zirvenin ardından bir açıklama yapılmadı.

Merkez Bankası'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uzun yıllardır kavgasını verdiği faiz konusunda bir artışa gidip gitmeme kararından hemen önce ise Cumhurbaşkanlığı'nda dün akşam bir ekonomi zirvesi yapıldı.

Zirve ardından resmi bir açıklama yapılmazken Sabah gazetesinde yer alan haberde toplantıda kurdaki artışın Türkiye ekonomisi için risk oluşturmadığına vurgu yapıldığı belirtildi.

ABD'de faizlerin artırılacağı beklentisi ile dolarda global güçlenme devam ediyor.

ABD'de açıklanan verilerin iyi gelmesi, aralıkta Fed'den faiz artırımı geleceği beklentisine ve önümüzdeki yıl öngörülenden daha fazla faiz artırımları olabileceği düşüncelerine destek veriyor. Bu da doların güçlenmesini sağlıyor.

14 Temmuz'dan bugüne TL yaklaşık yüzde 15 kayıpla benzer ülkeler arasında en çok değer kaybeden para birimi oldu.

Küresel bazda doların değer kazancı trendi gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kaybının ana nedeni olurken TL'deki negatif ayrışmada ise siyasi ve güvenlik endişeleri ön plana çıkıyor.

AK Parti'nin başkanlık sistemini getirecek anayasa değişiklik teklifinin oluşturduğu bahar aylarında olası bir referandum ihtimali piyasalarda soru işaretlerine neden olurken bu döneme kadar bazı yatırımcıların yatırım kararlarını erteleyebilecekleri endişeleri bulunuyor.

Öte yandan Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturma, HDP milletvekillerine yönelik gözaltı ve tutuklamalar ile yeniden gündeme gelen idam konusu AB ülkeleri başta olmak üzere bir çok ülkeden tepki çekiyor. Türkiye ile AB üyelik görüşmelerinin durdurulmasına yönelik tepkiler piyasada baskı yaratıyor.


Recep Tayyip Erdoğan Adalet ve Kalkınma Partisi Amerika Birleşik Devletleri Avrupa Birliği İdam Merkez Bankası HDP tatil Borsa İstanbul
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çarşamba her yer bembeyaz!
Çarşamba her yer bembeyaz!
'Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Seçimleri 2019’da'
'Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Seçimleri 2019’da'